תיירות אקולוגית, תיירות בת-קיימא, תיירות קהילתית ותיירות איטית – אלה הם רק חלק מהמושגים המתארים את הטרנדים החמים בתיירות העולמית. על אף ההבדלים בין המושגים השונים, כולם נשענים על אותם שני עקרונות – מודעות חברתית וסביבתית, ומשמעות חווייתית. בשנים האחרונות מתפתחת תיירות שמבקשת להשאיר חותם ולהשפיע לטובה על המקום בו מבקרים. התיירים אינם מסתפקים עוד בסימון וי בצ'ק ליסט עמוס באתרים, אלא מבקשים לחוות טיול שיש בו גם משמעות – מפגשים עם הקהילה המקומית, טיולי התנדבות, שימור הטבע והסביבה וקנייה מעסקים מקומיים בלבד. סקרי תיירות שנערכו בעולם מראים כי האג'נדה החברתית-סביבתית מהווה גורם משפיע בבחירת סוכנות נסיעות לארגון הטיול ואפילו בבחירת המלון. גם בישראל המגמה צוברת תאוצה וגורמי תיירות מרכזיים אינם אדישים לה. לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל הציבה כאחת ממטרותיה גם את הסוגיה החברתית-סביבתית, והיא מנוסחת בחזון הלשכה וחבריה:

            "נשקיע בפיתוח סביבתי ובפיתוח הפריפריה החברתית והגיאוגרפית"

            "נפעל ליצירת חוויה תיירותית ישראלית ייחודית ומשמעותית"

            "נגן על ערכי הסביבה והטבע ונשלב מרכיבים חברתיים בחוויה התיירותית"

השלב הבא הוא הגברת המודעות בקרב מארגני תיירות ומשפיענים בתעשייה, ושילוב תכנים חברתיים וסביבתיים בחבילות התיור, בפרויקטים תיירותיים ובמיזמי שיווק לחו"ל.

לקריאה נוספת

"היום 6.5 צפוי גשם רק משעות אחר הצהריים ובעיקר בחלקים המזרחיים והדרומיים של הארץ", אומר ברייגין. "גם מחר עד שעות הצהריים צפויים לרדת גשמים והם יגיעו לרוב אזורי הארץ. ביום שלישי אנחנו צופים שיהיה גשם בעיקר מצפון הנגב עד צפון הארץ, זה כבר גשם של עננות נמוכה יותר. כשהענן הוא נמוך יותר אז הגשמים יכולים להיות קצת יותר חזקים, אבל הם ירדו בעיקר במרכז ובצפון הארץ. אלה לא גשמים חורפיים אבל זה הם יכולים להיות חזקים במקומות מסוימים ולכן יכול להיות שאפילו יש חשש לשיטפונות בשעות מסוימות".

 

להמשך קריאה

עד שנת 2036 צפוי מספר התיירים בעולם להכפיל את עצמו ולהגיע ל-7.8 מיליארד תיירים. עם כמות כזו של נוסעים שדות תעופה וחברות תעופה חייבות לאמץ שיטות מהירות יותר ובטוחות יותר למעבר נוסעים. שימוש בטכנולוגיות ביומטריות יאפשר תהליכי זיהוי יעילים, ובאותה נשימה ישפר את השירות עבור הנוסע. זיהוי ביומטרי מאפשר מעבר מהיר יותר ומאובטח יותר, גם בעת שירות עצמי של הנוסע. כבר היום חברות תעופה ושדות תעופה רבים משקיעים בטכנולוגיות ביומטריות שונות ובעתיד הטכנולוגיות האלה יהיו נפוצות עוד יותר – 63% משדות התעופה ו-43% מחברות התעופה הצהירו שהם מתכוונים לאמץ טכנולוגיות ביומטריות בשנים הקרובות.

ומה חושבים על כך הנוסעים? נראה כי מרבית הנוסעים אמצו את הטכנולוגיות הביומטריות והן הופכות נפוצות יותר ויותר בחייהם, לדוגמה שימוש בטביעת אצבע לשם זיהוי בטלפונים חכמים.

עם שיתוף הפעולה של הנוסעים, לחברות התעופה ולשדות התעופה יש את האפשרות לשלב זיהוי ביומטרי בכל שלבי הטיסה – בצ'ק אין, בהפקדת מזוודות, ובעלייה למטוס. המעבר לזיהוי יחיד ואחיד יקל על הנוסע וייעל את הבידוק הביטחוני.

השלב הבא בתהליך הכנסת הזיהוי הביומטרי אל ענף התעופה הוא שיתוף פעולה של חברות וממשלות כדי ליצור אחידות וסטנדרטים שיאפשרו פעולה הדדית חוצת-גבולות.

לכתבה המלאה

בחודש מרץ 2018 נכנסו לישראל 8.392 אלף תיירים – עליה של כ-34% ביחס לחודש מרץ אשתקד. בשלושת החודשים הראשונים של 2018 במצטבר נכנסו לישראל כ- 949 אלף תיירים – עליה של כ-29% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. סה"כ ההכנסות מתיירות בחודש מרץ נאמדות בכ-577 מליון דולר.

כניסות תיירים מרץ 2010-2018

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • נתוני חודש מרץ משקפים עליה של כ-34% בתיירות ביחס לחודש מרץ 2017 ועלייה של כ-63% ביחס לחודש מרץ 2016.
  • דרך האוויר נרשמו בחודש מרץ 2.348 אלף כניסות של תיירים, עליה של כ-36% ביחס למרץ 2017 ועלייה של כ-60%ביחס למרץ 2016 .
  • דרך היבשה נכנסו לישראל 6.44 אלף תיירים, עליה של כ-19% ביחס למרץ 2017 ועלייה של 101% ביחס למרץ 2016 .
  • בחודש מרץ נכנסו לישראל 2.23 אלף מבקרי יום לעומת 7.11 אלף במרץ אשתקד – עליה של כ-98% ביחס למרץ 2017 ועליה של 26% ביחס למרץ 2016.

לנתונים המלאים

הכנס השנתי של לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל יתקיים השנה ב-10 ביולי, במלון הילטון בתל אביב, בהשתתפות שר התיירות, ראשי ענף התיירות, מנהלים, מרצים, חברי הלשכה ועמיתים.

להרשמה לחץ כאן

החודש מתארח בישראל מרוץ האופניים היוקרתי Giro d’Italia. לפי ההערכות, המרוץ יביא עמו כ-10,000 תיירים,  והמדינה צפויה ליהנות מרווח של 50 מיליון שקלים וחשיפה עולמית למיליארדי צופים.

על פי ארגון התיירות העולמי (World Tourism Organization), תיירות ספורט היא אחד מענפי התיירות בעלי הצמיחה המהירה ביותר בתיירות העולמית. אירועי ספורט הם מחוללי תיירות משמעותיים – אלפי אנשים מגיעים להשתתף ולצפות באירועי ספורט גדולים כגון משחקים אולימפיים או אליפויות עולם, ומיצרים הכנסה ורווח לכל ענפי התיירות ולעסקים השונים שמשרתים אותם – חברות תעופה, סוכנויות נסיעות, בתי מלון, מסעדות, תחבורה ציבורית ועוד.

מנקודת המבט של מדינה קטנה ניתן לטעון כי לא ניתן להשוות את מצב תיירות הספורט בישראל עם מקומות בעלי תשתיות מתאימות, מתקני ספורט וענפי ספורט רבים ומגוונים. אולם, אלה שיפליאו בחדשנות, ביוזמות, וברוח הספורטיבית, הם המקומות שיזכו ביתרונות הכלכליים שתיירות הספורט מבטיחה. היכולת למקסם את הפוטנציאל של הספורט, המורשת והמשאבים הטבעיים של המדינה, היא זו שמאפשרת לה למשוך אליה אירועי ספורט עולמיים, ולקדם בה את תיירות הספורט.

לתיירות ספורט רבדים רבים – מתחרויות עולמיות, כדוגמת הג'ירו ד'איטליה שמתארח אצלנו החודש, ועד לתייר המעוניין לצאת קצת מג'ונגל הבטון ולחלץ את אבריו. הגיוון בתיירות הספורט מאפשר גם למקומות בעלי משאבים מצומצמים ותשתיות צנועות לפתח תיירות ספורט וליהנות מהיתרונות שלה, כשהדרך לעשות זאת היא לאמץ תרבות של חדשנות ויזמות.

לכתבה המלאה ולמודל החדשנות בתיירות ספורט של W2 Consulting לחץ כאן

לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל בתגובה על החלטת רשות המיסים לגבות רטרואקטיבית היטל על עובדים מבקשי מקלט. 

החלטת רשות המיסים אינה סבירה ומתעלמת מהנזקים הצפויים לענף התיירות לישראל המהווה גורם מרכזי בייצוא השירותים, ואשר תורם רבות גם לחיזוק מעמדה ותדמיתה של ישראל בעולם.

עוד מסר מנכ"ל הלשכה יוסי פתאל: ההחלטה לגבייה רטרואקטיבית הינה רובוטית ואינה עומדת בקנה אחד עם השכל הישר, טובת הענף וכלכלת ישראל.

ביד אחת המדינה מקצה מאות מיליוני שקלים לעידודה של התיירות לישראל וביד האחרת מטילה מיסים רטרואקטיביים שמעקרים את תקציבי העידוד והסבסוד של הענף.
שכל ישר והיגיון כלכלי פשוט מראה שהעמידה הדווקנית של רשות המיסים תזיק לענף ולכלכלת המדינה וכך תהפוך הגבייה האמורה להפסד שיעלה בגובהו על המס שייגבה רטרואקטיבית.

מדינת ישראל יקרה מאוד לתיירים מסיבות רבות ומגוונות.
רשות המיסים בפועל החליטה לייקר את המחירים בישראל עוד יותר.
אנו צופים שההחלטה תפגע גם במאמצי השיווק ויעילות ההשקעות הכספיות של משרד התיירות בשיווק ועידוד התיירות לישראל.

על קברניטי המדינה והכנסת, למצוא פתרון לאלתר לטובת כלכלת המדינה אשר בשמה ועבורה פועלת רשות המיסים.

מרשות הטבע והגנים נמסר כי היום, יום א' 29 באפריל 2018, יהיו סגורים האתרים והמסלולים הבאים:

מזרח מכתש רמון
עין עבדת
נחל ערוגות בשמורת עין גדי
כלל מסלולי הרגל בערבה ובמדבר יהודה

מצדה פתוחה למבקרים למעט עליה לזריחה ושביל הנחש
עין גדי ייפתחו מסלול קצר בנחל דוד ובית הכנסת

שיבושים חמורים בתנועת הרכבות והמטוסים בתוך צרפת, ממנה ואליה, עקב שביתת עובדי הרכבת הלאומית ועובדי חברת התעופה אייר פראנס.

להמשך קריאה

מספר חברות תעופה, ביניהן אייר פראנס, הודיעו אתמול (11.4.18) כי שינו את מסלולי הטיסות שלהן בטיסות שיוצאות מתל אביב וביירות, זאת בשל החשש משיגורי טילים באזור בימים הקרובים והאפשרות שתתרחש תקיפה אמריקאית בסוריה.

להמשך קריאה