08/02/2021

מפגש עם מארגני תיירות מאיטליה בשיתוף הלשכה ולשכת משרד התיירות מאיטליה

ביום חמישי האחרון התקיים המפגש משותף של הלשכה ולשכת התיירות באיטליה, בין כ-100 סוכנים ומארגני תיירות הפועלים בשוק האיטלקי. 

מטרתו של המפגש, בארגונה של כלנית גורן פרי, מנהלת לשכת משרד התיירות באיטליה, היה לחשוף את ישראל כיעד תיירותי אטרקטיבי ולאפשר את יצירתם של קשרים הדדיים בין אנשי התעשייה בשתי המדינות. המפגש כלל גם פאנל מכובדים בנושא תיירות מאורגנת מאיטליה לישראל בשם: ישראל 2021 – מגמות וציפיות לתיירות נכנסת מאיטליה. במסגרת הפאנל נשא דברי ברכה הפטריארך הלטיני של העיר ירושלים, pierbattista pizzaballa. בדבריו מסר הפטריארך את תקוותו לחזרת התיירות הצליינית וחשיבותה למאמינים ולתיירים.

במפגש התארחו, בין היתר, יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל, אנדראה ואנוצ'י, המייצג את ארגון ASTOI, ארגון תעשייני התיירות באיטליה  וגבריאל מילאני, נציג הפדרציה האיטלקית לתיירות מאורגנת (FTO), וכן בכירים שונים מתעשיית התיירות האיטלקית והישראלית כולל מארגני תיירות, מדיה איטלקית וחברות תעופה. בפאנלים השונים העלו נציגי התאחדויות הסיטונאים וסוכני הנסיעות מאיטליה וישראל, את הצורך בהידוק שיתוף הפעולה והכנת מוצרים חדשים שיתאימו לצרכי התיירים האיטלקים ביום שאחרי. מהצד האיטלקי ציינו הדוברים את היתרונות שיש בשוק הישראלי אל מול היעדים המתחרים, ובין השאר החיסון המאסיבי של האוכלוסייה, החוויה הרוחנית שיש בטיול בישראל, והקרבה לאיטליה.

המפגש היה חשוב מאין כמותו, והוביל אותנו לתובנות ומסקנות רבות, הנכונות לשוק האיטלקי וכנראה בכלל:

1. החיסונים הם הקמפיין הכי מוצלח שנעשה לענף התיירות בחו"ל. אנו בטוחים שהנושא מהווה מנוף ויתרון אדיר לחידוש התיירות. כולנו תקווה שמדינתנו היקרה לא תפספס את המתנה הזאת.
2. גמישות, גמישות, גמישות ועוד פעם גמישות. בעידן של אי וודאות, זאת הציפייה הראשונה של הלקוחות בחו"ל. אין המדובר על אפשרות או תוספת, אלא על מרכיב מהותי בחבילה. להערכתי האישית, זה אמור להיות חלק מהשירות, ובהתאם צריך לתמחר שותפות בין גורמי המקצוע (B2B).
3. ישנו פחד המהול באי וודאות. השותפים העסקיים מצפים שיכבדו את שיתופי הפעולה שהיו עד המשבר. צמד המילים "נאמנות הדדית" צריכות לחזור ללקסיקון מערכת היחסים. המחיר חשוב, אך הוא כבר לא ה"אלוהים" של התעשייה.
4. חיסונים ומחוסנים- המחשבה הקיימת אצלנו, כי בראש ובראשונה יש להיערך לקראת הגעה לישראל של תיירים מחוסנים, אינה מחוברת מספיק למציאות. אם נאפשר כניסה של תיירים מחוסנים בלבד, נישאר בלי כלום. השותפים האיטלקיים עדכנו כי הנושא ייקח עוד זמן רב, ובעצם רמזו שאם זה מה שישראל תחליט לשדר, הדבר יפגע מאד באטרקטיביות שלה. קיימת ציפייה ברורה שיהיו מסלולים מבוססי בדיקות בקפסולות.
5. בריאות ובריאות. הציפייה מתבקשת, אך המשמעות המעשית אינה ברורה לנו ולהם מספיק-מה זה אומר וכיצד ייבחן.
6. טכנולוגיה וחדשנות-כמרכיב בהתפתחות השוק, זו ציפייה ברורה מצד העמיתים בחו"ל.

יישר כח וכל הכבוד לאנשי משרד התיירות בארץ ובאיטליה, וביניהם, כלנית גורן פרי, מנהלת לשכת התיירות באיטליה ואפרת מאיר גרומן, מנהלת אגף אירופה על ייזום המפגש.