בלשכת מארגני התיירות מותחים ביקורת על מדיניות משרד הפנים שמקשה על כניסת תיירים מהמזרח הרחוק ארצה, וקובלים על המחסור בחדרי בתי מלון

כדי שיגיעו 5 מיליון תיירים בשנה לישראל – יש צורך בתוספת של 15 אלף חדרי מלון בארץ. כך הצהיר היום (ג’) מנכ”ל לשכת מארגני התיירות הנכנסת לישראל, עמי אתגר, בכנס שנערך בתל אביב. בלשכה מתחו ביקורת על מדיניות משרד הפנים בנוגע למתן אשרות כניסה קבוצתיות לישראל, שכרגע לא מאפשרות להרחיב את התיירות מאסיה וממדינות המזרח הרחוק.

חברי הלשכה הביעו בפני שר התיירות עוזי לנדאו דרישה שעיקרה להגדיל את תקציב השיווק ולפתח את תשתית התיירות. לדבריהם, כרגע היא לא מאפשרת קליטה מספקת של תיירים, והעובדה שאין מספיק חדרי מלון בישראל מהווה פספוס כלכלי אדיר. “ההחמצה משתקפת בעוצמתה כאשר בוחנים את הגידול בתיירות במדינות האזור”, הסביר אתגר.

בשנה החולפת הגיעו לישראל כ-3.5 מיליון תיירים – מיליון מהם בקבוצות מאורגנות. לפי הערכות שפרסמה הלשכה, צפויים להגיע ב-2014 כ-3.8 מיליון תיירים. “הסכם התעופה עם האיחוד האירופי, שיפור במצב הכלכלי בעולם, ביקור האפיפיור, הרחבת היקף הפעילות של סיטונאים הפועלים בשיווק לישראל, גידול בתיירות מהמזרח הרחוק – יעלו באופן ניכר את כמות התיירים בשנה הקרובה”, הסביר אתגר.

באירוע חולקו תעודות הערכה לגורמים בתחום התיירות, בין השאר לרשות שדות התעופה. “החל מהחודש הבא תופעל מערכת בידוק ביטחוני אוטומטית בנתב”ג, שתמזער ככל הניתן את הפגיעה בתיירים המגיעים לישראל”, הצהיר שמואל זכאי, מנהל נתב”ג. לדבריו, לראשונה “מטוסים בנתב”ג יוכלו לנחות ולהמריא על פני מספר מסלולים במקביל”.

שר התיירות עוזי לנדאו סיכם את 2013 כמוצלחת. “העלייה במספר התיירים הנכנסים לישראל ממשיכה”, אמר והוסיף: “תיירות – בכוחה לשפר את מצבה הכלכלי של המדינה כולה. הממשלה חייבת להבין שיש לנו פוטנציאל ועדיין לא הצלחנו לשכנע את מקבלי ההחלטות שלא הפנימו שזה עוגן לתעשייה כולה”. לנדאו אמר כי נושא ההקלה במתן ויזות כניסה לישראל לתושבי חוץ מהווה בעיה קשה. “אנחנו דנים בנושא כל הזמן אבל יש קשיים, בעיקר עם מדינות כדוגמת סין ומדינות המזרח הרחוק”.